Wstrzymane Olefiny III i oszustwo w OTS – miliardowe straty na skutek zaniedbań w Orlenie

Porządki po niegospodarnych decyzjach i skandalicznym trwonieniu pieniędzy Polaków trwają. Grudzień przyniósł kolejne wątki i odkrycia w sprawie skandalicznych działań podejmowanych przez były zarząd Orlenu w minionych latach. Jest dalszy ciąg spraw Orlen Trading Switzerland Gmbh oraz kompleksu Olefiny III. W obu przypadkach straty na skutek oszustw i zaniedbań liczone są w miliardach.

 

Poszukiwani byli członkowie zarządu OTS

 

Jak pisaliśmy niedawno w temacie roszczeń, których zarząd Orlenu może dochodzić od swoich poprzedników, jednym z licznych nadużyć była strata ponad 1,5 mld złotych w postaci zaliczek przekazanych pośrednikom w handlu ropą naftową, a de facto – przelanych oszustowi.

 

Warszawski Sąd Rejonowy podjął w ostatnich dniach decyzję o tymczasowym areszcie dla byłych członków zarządu OTS, Samera A. oraz Marcina O. Ta decyzja umożliwi prokuraturze wydanie listów gończych za podejrzanymi o działanie na szkodę własnych spółek. W komunikacie Prokuratury Regionalnej w Warszawie czytamy:

 

Sąd uznał, że zgromadzony przez prokuratora materiał dowodowy daje podstawę do przyjęcia wysokiego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im czynów.

 

Prokuratura prowadząca śledztwo informuje także, że:

 

Zebrane w toku śledztwa dowody pozwoliły na sporządzenie postanowień o przedstawieniu Samerowi A. i Marcinowi O. zarzutów wyrządzenia spółkom OTS Switzerland Gmbh i Orlen S.A. szkody w kwocie ok. 378 milionów USD, będącej równowartością kwoty ok. 1,5 miliarda PLN poprzez zawarcie (…) trzech niekorzystnych kontraktów na zakup ropy naftowej.

 

1,5 mld przelewu na konto oszusta

 

Przypomnijmy – w 2023 r. członkowie zarządu OTS dokonali przedpłat na rzecz pośredników handlujących ropą i produktami ropopochodnymi, jednak surowce nie zostały dostarczone. Jak ujawnił nowy zarząd w kwietniu br., około 240 mln dolarów trafiło do dubajskiej firmy założonej w 2021 r. przez 25-letniego obywatela Chin lub Hongkongu. Transakcja nie została nawet zabezpieczona.

 

W wyniku utraty ponad 1,5 mld zł, grupa Orlen uwzględniła w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2023 rok odpis w tej wysokości, co znajduje swoje odbicie w wynikach finansowych za miniony rok.

 

Prokuratura obecnie nie zna miejsca pobytu mężczyzn. Wygląda na to, że byli członkowie zarządu OTS mogą dołączyć do grona osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Sprzeniewierzone gigantyczne kwoty mogą pozwolić im pozostać w ukryciu przez długi czas.

 

Wstrzymany projekt Olefiny III



W tym samym okresie wstrzymany został projekt Olefiny III. Rada nadzorcza Orlenu zgodziła się na wstrzymanie projektu budowy kompleksu w obecnym zakresie. Jak ustalili dziennikarze TVN24 i Wirtualnej Polski, Daniel Obajtek oraz jego współpracownicy dopuścili do inwestycji prywatną firmę należącą do miliardera Michała Sołowowa. Reporterzy dotarli do niepublikowanych dokumentów i materiałów z posiedzeń Rady Nadzorczej Orlenu, które odbywały się w latach 2021-2023. Jak mówią, uzyskali także dostęp do plików wewnętrznego zespołu Orlenu, który odpowiadał za budowę kompleksu. 

 

W swoim oficjalnym komunikacje spółka Orlen podaje:

 

Kontynuacja projektu budowy kompleksu Olefiny III w dotychczasowym zakresie i skali (…) nie jest rentowna.

 

“Pomyłka” warta kilkadziesiąt miliardów

 

Jest to spowodowane m.in. brakiem precyzyjnego określenia zakresu inwestycji, w tym pominięciem niezbędnych elementów infrastruktury OSBL w dotychczasowych założeniach projektu, zaniżeniem szacowanego czasu realizacji oraz kosztów finansowania, a także niedoszacowaniem wymaganych nakładów inwestycyjnych, które podnoszą łączny koszt projektu do nawet 51 mld PLN. Przypomnijmy, że koszt szacowany przez zarząd Daniela Obajtka miał opiewać początkowo na 8,3 mld złotych, jednak w 2023 zarząd zwiększył nakłady aż do 25 mld, ograniczając przy tym zakres inwestycji o chemikalia zaawansowane.

Jak określa prezes Fąfara, całkowite zatrzymanie Olefin III byłoby zbyt kosztowne, więc część gotowej, oraz planowana infrastruktura trafi do projektu Nowa Chemia. Dotychczasową inwestycję Orlen określa jako “najgorszą inwestycję w historii Polski”.

Orlen o popełnionych nadużyciach zawiadomił prokuraturę, a także nie wyklucza dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, na co pozwala uchwała walnego zgromadzenia.

Jakie jeszcze skandaliczne działania byłego zarządu kluczowych dla państwa spółek wykażą dalsze kontrole i dochodzenia? Jak ogromna okaże się skala deprawacji i stawiania osobistych zysków ponad bezpieczeństwo obywateli i zwykłą uczciwość? Żywimy ogromną nadzieję, że osobom decyzyjnym w spółkach strategicznych nie zabraknie determinacji, aby doprowadzić sytuację do porządku.

 

➡️ Szczegóły dotyczące wstrzymania projektu, szczegóły dziennikarskiego śledztwa oraz kulisy sprawy kompleksu Olefiny III: https://biznes.interia.pl/gieldy/aktualnosci/news-jest-decyzja-sadu-ws-bylego-prezesa-spolki-ots-bedzie-list-g,nId,7876267 

➡️Więcej informacji na temat poszukiwanych  byłych członków zarządu OTS: https://biznes.interia.pl/gieldy/aktualnosci/news-jest-decyzja-sadu-ws-bylego-prezesa-spolki-ots-bedzie-list-g,nId,7876267 

 

Przeciw nadużyciom

Kim jesteśmy?

Za wszystkimi inicjatywami skupionymi wokół projektu Przeciw Nadużyciom od strony formalnej stoi Fundacja To Co Najważniejsze, założona w 2011 roku. 

Co jest istotne – nie powstała ona na potrzeby tych akcji, lecz od lat prężnie realizuje liczne przedsięwzięcia, zwłaszcza te o charakterze prospołecznym i niekomercyjnym. Korzystając z wieloletniego doświadczenia osób, które ją tworzą, toczy batalię przeciw nieprzemyślanym decyzjom, naruszającym interesy każdego z nas.