Grupa Orlen szacuje synergie po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG już nie na 10 mld, a na ponad 20 mld zł w ciągu 10 lat. Zdaniem Obajtka to właśnie ich wypracowanie, a nie stawanie się „coraz większymi”, stoi za masowymi fuzjami czołowych krajowych przedsiębiorstw. Argument ten wyraźnie kłóci się jednak z zapowiadaną budową „koncernu multienergetycznego”.
Nie ulega wątpliwości, że głównym celem Orlenu jest centralizacja i ustanowienie wiodącej roli spółki w różnych gałęziach gospodarki, nie tylko w sektorze energetyczno-paliwowym. To z kolei poważnie zagraża zjawisku zdrowej konkurencji w obszarach, które wiążą się z dostarczaniem nam podstawowych nośników energii i usług…
W efekcie będziemy płacić za prąd, gaz czy paliwo, realizowane przez „narodowego championa” – monopolistę, tyle, ile sobie zażyczy – nie musi to wynikać z warunków rynkowych. Próbki takich działań już znamy – wystarczy wymienić drastyczne manipulacje cenami paliw pod koniec 2022 roku.
Czytaj więcej na: https://inwestycje.pl/gielda/orlen-spodziewa-sie-20-mld-zl-synergii-z-przejecia-grupy-lotos-i-pgnig-do-2032/