Co dalej z Saudi Aramco?

Saudi Aramco może pójść pod młotek. Według podawanych informacji Arabia Saudyjska planuje sprzedaż akcji wartych nawet 10 mld dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie. Co dalej z koncernem kontrolującym 30 % udziałów rafinerii Lotosu?

 

Według źródeł Reutersa emisja akcji może wystartować już w czerwcu tego roku. Cały czas trwają przygotowania, które mogą sprawić, że pierwotne założenia ulegną zmianie, jednak szacuje się, że oferta może oscylować w granicach 10 mld dolarów. Akcje mają być notowane w Riyadzie, a oferta w pełni komercyjna.

 

Obecnie największym akcjonariuszem Saudi Aramco jest rząd saudyjski, który posiada aż 90% udziałów. Warto zauważyć, że Arabia Saudyjska jest w trakcje transformacji gospodarczej, nazywanej Wizją 2030. Jej głównym celem jest rozbudowany sektor prywatny i uniezależnienie się od ropy naftowej.

 

Na ten moment nic więcej nie wiadomo ani o samej transakcji, a także o tym, kto będzie chciał nabyć akcje koncernu. Możemy jedynie spekulować czy będą to chińczycy lub rosjanie chcący wzmocnić swoją pozycję na rynku paliwowym, czy może jeszcze ktoś inny.

Przeciw nadużyciom

Kim jesteśmy?

Za wszystkimi inicjatywami skupionymi wokół projektu Przeciw Nadużyciom od strony formalnej stoi Fundacja To Co Najważniejsze, założona w 2011 roku. 

Co jest istotne – nie powstała ona na potrzeby tych akcji, lecz od lat prężnie realizuje liczne przedsięwzięcia, zwłaszcza te o charakterze prospołecznym i niekomercyjnym. Korzystając z wieloletniego doświadczenia osób, które ją tworzą, toczy batalię przeciw nieprzemyślanym decyzjom, naruszającym interesy każdego z nas.