Czy rozbiór Lotosu przez Orlen odbył się zgodnie z prawem?

15 kwietnia przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi rozpoczął się proces z wniosku akcjonariuszy mniejszościowych byłej Grupy Lotos – Jana Trzcińskiego i Bogdana Kamoli o stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie tak zwanego „połączenia” Lotosu z PKN Orlen. Ta bulwersująca sprawa sprowadziła na salę sądową licznych przedstawicieli mediów. Zabrakło natomiast przedstawicieli Orlenu, których pełnomocnicy uczestniczyli w rozprawie w formie zdalnej.

Z racji wagi sprawy sąd rozpatruje ją w składzie trzyosobowym. Spośród złożonych przez powodów wniosków sąd przyjął jako dowód raport NIK, piętnujący całą transakcję jako wyjątkowo szkodliwą dla majątku i interesów Lotosu i Skarbu Państwa.

➡️  W trakcie rozprawy padały słowa potwierdzone również w jawnej części raportu NIK o braku jakichkolwiek korzyści ekonomicznych z całej transakcji i obnażające twierdzenia o rzekomym budowaniu „narodowego championa” jako puste hasła o czysto propagandowym charakterze.

Sąd zarządził ogłoszenie wyroku w sprawie 15-go maja, uzasadniając to koniecznością zapoznania się i analizy 100-stronicowego raportu NIK.

Temat ten budzi żywe zainteresowanie dziennikarzy i opinii publicznej. Więcej o tym przeczytacie m.in. na łamach Gazety Wyborczej oraz Interii Biznes.

💼 #Lotos

Przeciw nadużyciom

Kim jesteśmy?

Za wszystkimi inicjatywami skupionymi wokół projektu Przeciw Nadużyciom od strony formalnej stoi Fundacja To Co Najważniejsze, założona w 2011 roku. 

Co jest istotne – nie powstała ona na potrzeby tych akcji, lecz od lat prężnie realizuje liczne przedsięwzięcia, zwłaszcza te o charakterze prospołecznym i niekomercyjnym. Korzystając z wieloletniego doświadczenia osób, które ją tworzą, toczy batalię przeciw nieprzemyślanym decyzjom, naruszającym interesy każdego z nas.